Leke Tedavisi (Dermapen) - Medist Beauty Beauty Center

Leke Tedavisi (Dermapen)

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Cilt lekeleri, pek çok kişinin ortak sorunudur. Ciltte meydana gelen lekelerin pek çok nedeni olduğu için çözümleri de bir o kadar değişkendir. Fakat genel olarak bakıldığında en yaygın cilt lekesi nedenlerinin doğum lekeleri, pigmentesyon bozuklukları ve döküntüler olduğu görülebilir. Peki, leke tedavisi için nasıl bir yol izlenmelidir?

Cilt Lekeleri Neden Olur?

  • Doğum lekeleri
  • Cilt pigmentasyon bozuklukları
  • Deri döküntüleri
  • Cilt enfeksiyonları
  • Cilt kanserleri
  • Tıbbi durumlar

Bunların yanı sıra aniden ortaya çıkan leke çeşitleri de vardır. Bunlar;

  • Kızarma
  • Egzersiz
  • Güneş yanığı olarak sıralanır.

Leke Tedavisi Öncesi Teşhis Süreci

Leke tedavisi, pek çok farklı nedenden dolayı değişkenlik gösterebilir. Yani her cilt lekesinin çözümü aynı değildir. Öncelikle cilt lekesinin altında yatan neden araştırılmalıdır ve ardından izlenecek olan tedavi yöntemi belirlenir. Eğer cilt leke tedavisi için araştırma yapılırken nedenin cilt kanseri olduğu ortaya çıkarsa bu çok büyük bir sorundur ve derhal doktora danışılmalıdır. Eğer kişideki cilt lekeleri doğum lekesi ya da cilt pigmentesyon sorunundan meydana gelmişse maalesef herhangi bir cilt leke tedavisi yöntemi kullanılamaz.

Leke Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Leke tedavisi için en sık kullanılan yöntemler, kimyasal peeling yöntemi, enzim peeling, mezoterapi, lazer tedavileri, renk açıcı kremler, güneş koruyucu kremler ve altın iğne tedavisi olarak sıralanmaktadır.

Kimyasal Peeling

Soyma yöntemi olarak da bilinen kimyasal peeling, geliştirilmiş kimyasal çözeltiler ile gerçekleştirilir. Cilt leke tedavisi için en sık kullanılan yöntem olan kimyasal peeling, genellikle hafif seviyedeki cilt lekelenmelerinde kullanılır. Sivilce leke tedavisi için bu yöntem sıklıkla tercih edilir. Kimyasal peeling içeriğindeki kimyasal çözeltiler glikolik asit yani bir meyve asitidir. Bu nedenle cilde herhangi bir yan etkisi olmaz. Seanslar, 2 ila 4 haftada bir yapılır.

Enzim Peeling

Son yıllarda kullanımı epey artan bir diğer soyma yöntemi olan enzim peeling, cilde uygulanan özel bir maske ile gerçekleştirilir. Bu maske kişinin yüzünde 8 ila 10 saat boyunca bekletilir ve ardından çıkarılır. Bu peeling sonrası devamlı krem kullanımı yapılmalıdır.

Mezoterapi

Leke giderici özel ilaçların bir araya toplanması ve elde edilen karışımın cilt altına enjekte edilmesi ile gerçekleşen mezoterapi, kimyasal, enzim peeling ya da lazer tedavi yöntemi ile bir arada kullanılabilir. Bu tamamen kişinin cilt sorununa bağlıdır.

Lazer Tedavileri

Lazer tedavisi, cilt lekesinin türüne göre şekillenebilir. Lekenin tonu ve ne kadar yayılmış olması hangi lazerin kullanılacağına karar verir. Eğer yalnızca yüzeysel bir leke söz konusuysa fraksiyonel lazerler yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra Q anahtarlı lazerler ve IPL cihazlar ile daha derinlemesine bir işlem yapılabilir. Lazer tedavileri, özellikle ciltte kalıtsal hale gelen sivilce leke tedavisi için kullanılır.

Renk Açıcı Kremler

Renk açıcı kremler, cilt lekeleri için tek başına kullanılabildiği gibi, diğer leke tedavi yöntemleri ile beraber de kullanılabilir. Ciltte soyulma etkisi yaratarak yenileme sağlayan renk açıcı kremlerin içeriğinde ise C vitamini, arbutin, retinol ve kojik asit gibi etmenler bulunur.

Güneş Koruyucu Kremler

Güneş lekeleri eğer doğru bir korunma sağlanmazsa çok büyük rahatsızlıklara neden olabilecek bir şeydir. Yalnızca yaz mevsiminde kullanılması uygun görülüyor olsa da hem yaz hem de kış aylarında güneş koruyucu kremlerden faydalanılmalıdır. Leke tedavisi yöntemlerinde de güneş koruyucu desteği muhakkak alınmalıdır. Hem oluşabilecek güneş lekeleri sonlanır, hem de ciltte var olan lekelerin koyulaşması önlenir.

Altın İğne Tedavisi

Altın iğne tedavisi, cilt lekelerine teknolojik bir çözüm sunar. Son dönem kullanım alanı epey genişleyen bu yöntemde altın iğne uçlu bir cihaz aracılığı ile cilt yenilenir ve lekelerden arındırılır. Tabii kişinin cilt tipi ve ne tür bir leke oluşumu olduğuna bakılarak kullanım gerçekleştirilir.

Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

Cilt lekesi tedavilerinin ne olduğunun yanı sıra bu lekelerin doğrudan oluşumunun engellenmesi için de yapılacak pek çok çözüm vardır. Eğer çok hassas bir cilde sahipseniz, bu adımları uygulayarak cildinizi daha sağlıklı tutabilirsiniz. Cilt lekelerinin en yaygın görüneni güneşe aşırı maruz kalmaktan oluşur ve bu lekeler zaman içerisinde cilt kanseri gibi sonuçlara varabilir. Düzenli güneş koruyucu kullanımı, öğlen saatlerinde dışarı çıkmama ve bol kıyafetler ile vücudu kamufle etme, cilt lekelerinin oluşumunu önleyecektir.

Detaylı bilgi ve randevu için bize burada ulaşabilirsiniz!⠀

Call Now Button